vanilková cola

historie

I klasická coca-cola obsahuje nepatrné množství vanilky. Přímo vanilková kola je však ve Spojených státech k dostání v restauracích cca od poloviny minulého století, přičemž vanilkovou příchuť do Coca-Coly dodávaly dlouhou dobu samotné restaurace. Společnost Coca-Cola zkoušela poprvé nápoj Coca-Cola smíchat s vanilkou až v roce 1982 na Světové výstavě v Knoxville v Tennessee, ale po uvedení Cherry Coke a neúspěchu New Coke [později Coke II] s uvedením na trh čehokoliv radikálně nového váhala.

Pověsti, že Coca-Cola má v plánu uvést na trh novou variantu klasické koly, se začaly šířit až na začátku dubna 2002. Společnost to pouze okomentovala v Britském tisku tím, že nové věci vyvíjí neustále, což zase dalo podnět ke spekulacím, co to tedy vyvíjejí. Později však prasklo, že testování vanilkové příchuti už je dokončeno a nový nápoj by se během několika měsíců měl objevit. Už ke konci dubna 2002 bylo oficiálně oznámeno, že na začátku května téhož roku bude na trh uvedena novinka s názvem Vanilla Coke.

Nástup Vanilla Coke do prodeje byl spuštěn 15. května 2002 [důležitou roli v této akci hrál také konkurenční boj s tradičním rivalem Pepsi a dalšími výrobci nealkoholických nápojů]. Debut ve Vanilla Bean Café, mezi místními známém také jako „Bean“ ve městě Pomfret v Connecticutu, hlavní osazenstvo tvořily především ženy středního věku. Na konci roku 2002 [uvádí se také rok 2003] se začala prodávat i light verze Vanilla Diet Coke a v roce Coca-Cola rozšířila nápoj do Evropy, Austrálie a na Nový Zéland. V roce 2004 už byla Vanilla Coke k dostání ve třiceti zemích po celém světě.

Co se přijetí týče, překvapivě nejlépe si novinka vedla v zahajovacím roce 2002, kdy si ji koupila téměř třetina domácností [cca 29%]. O dva roky později se v Severní Americe prodalo oproti 90-ti milionům v zahajovacím roce pouhých 35 milionů balení Vanilla Coke. Vanilla Diet Coke se oproti roku 2003 s 23 miliony balení propadla téměř o polovinu na 13 milionů, což zapříčinilo pochyby ohledně budoucnosti Vanilla Coke a jejích dalších variant.

3. 11. 2005 společnost Coca-Cola oznámila, že Vanilla Coke i Vanilla Diet Coke na začátku roku 2006 stáhnou z trhu ve Velké Británii a o den později bylo oznámeno postupné stahování v Severní Americe, a to již od konce roku 2005. V lednu 2006 pak v Severní Americe Coca-Cola přestavila nápoje Black Cherry Vanilla Coke a Diet Cherry Vanilla Coke a dále bylo oznámeno, že by se Vanilla Coke a Diet Vanilla Coke v budoucnosti opět mohly v obchodech objevit. Tato situace nastala po cca roce, kdy byla 19. 2. 2007 Vanilla Coke s novým logotypem a designem balení znovu uvedena na Novém Zélandu a od května 2007 je dostupná v obchodech ve Spojených Státech. Oficiální obnovení (druhé uvedení) Vanilkové Coly na trh proběhlo 25. 5. 2007 v muzeu Svět Coca-Coly v Atlantě ve státě Georgia. Společnost Coca-Cola tehdy oznámila partnerství s firmou Edy’s Ice Cream ohledně spolupráce na vytvoření desetitunového zmrzlinového poháru. Šlo o 4,6 m vysokou sklenici která obsahovala 107,9 hl coly a 7200 naběraček zmrzliny. Toto bylo poté zapsáno do Guinnesovy knihy rekordů jako největší zmrzlinová porce na světě.

V některých obchodech v Austrálii, Francii a Německu nebyl prodej Vanilla Coke nikdy přerušen.

esp.
hosting by macroware